Višje sodišče v Celju je razveljavilo odločitev Okrožnega sodišča v Celju, ki je nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića obsodilo zaradi obrekovanja in razžalitve ljubljanske sodnice Andreje Sedej Grčar ter tožilke Blanke Žgajnar. Razlog za razveljavitev je bila bistvena kršitev določb kazenskega postopka. Po poročilih portalov Demokracija in Domovina bo zadeva ponovno obravnavana na celjskem okrožnem sodišču.

Višji sodniki so pojasnili, da je bila odločitev razveljavljena zaradi napake pri obravnavi zdravstvenega stanja Radonjića. Pred sojenjem namreč sodnica ni ustrezno preverila njegove sposobnosti za sodelovanje v sojenju. Radonjića so celo prisilno privedli na sojenje, kar so na višjem sodišču označili kot bistveno kršitev, ki je vplivala na zakonitost sodbe.

Kritika postopka

Višji sodniki so poudarili, da bi moralo okrožno sodišče paziti na procesno sposobnost obtoženca in preveriti okoliščine, ki jih je Radonjić sporočal sodišču. Te okoliščine niso bile preverjene, čeprav je bil mesec in pol pred narokom že seznanjen s tem, da je bil Radonjiću v neki drugi zadevi na sojenju na okrajnem sodišču v Mariboru postavljen izvedenec psihiater za oceno njegove “razpravno (ne)sposobnosti”.

Razhajanja v mnenjih

Po mnenju sodišča je tožilstvo zmotno menilo, da se psihiatrično izvedensko mnenje o Radonjiću nanaša le na drugo kazensko zadevo. Višji sodniki so opozorili, da procesna sposobnost v določenem trenutku obstaja ali pa ne, ne glede na kazenski postopek in sodišče.

Spremenjeno stališče tožilke

Sodišče je izpostavilo tudi nenavadnost, da je tožilka, ki je v prvostopenjskem postopku predlagala pridobitev izvedenskega mnenja, v pritožbenem postopku svoje stališče spremenila.

Prejšnja sodba in pritožba

Radonjić je bil 10. oktobra na celjskem okrožnem sodišču obsojen na kazen devet tisoč evrov zaradi obrekovanja in razžalitve sodnice in tožilke. Obsodba je sledila tožilčevemu predlogu, a Radonjić je napovedal pritožbo. Tožilstvo je v zaključnih besedah vztrajalo pri obtožbi, a sodnica in tožilka sta njegove navedbe zanikali.

Kazenski postopek proti Radonjiću je potekal zaradi njegovih trditev o pritiskih v zvezi z odmevnim sojenjem, kjer je leta 2019 izrekel oprostilno sodbo Milku Noviču za umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika.

Višje sodišče je s svojo odločitvijo odprlo vrata za ponovno obravnavo Radonjićevega primera, pri čemer bo ključno preverjanje njegove procesne sposobnosti. Ta odločitev poudarja pomen pravilnega postopanja in preverjanja okoliščin, ki lahko vplivajo na zakonitost sodbe.

 

Spletno uredništvo Naša Dolenjska