Poletna sezona prinaša nove možnosti za delavce iz Srbije, ki množično odhajajo na Hrvaško. Glavni razlog za to je visoko povpraševanje po delovni sili v hrvaškem turizmu, ki omogoča zaslužke tudi do 4000 evrov na mesec. Z izboljšanimi pogoji in višjimi plačami delodajalcev zanimanje za delo na Hrvaškem narašča, kar odpira priložnosti za številne sezonske delavce iz Srbije in Bosne in Hercegovine.
Hrvaška turistična industrija se sooča s pomanjkanjem delovne sile, ki je posledica visokega povpraševanja v času poletnih mesecev. Plače na Hrvaškem so v primerjavi z drugimi državami v regiji privlačne, kar privablja delavce iz sosednjih držav. Srbski delavci, ki poletja preživljajo na Jadranski obali, so letos še posebej zainteresirani zaradi ugodnejših pogojev, ki jih ponujajo delodajalci.
Konkurenčnost v plačah
Črnogorski gostinci in hotelirji se prav tako soočajo s težavami pri iskanju delovne sile, saj plače do 3000 evrov ne zadostujejo za zadrževanje delavcev. Veliko jih raje odide na Hrvaško, kjer so plače višje. Srđan Janković iz Agencije za zaposlovanje tujih delavcev v Črni gori je izrazil skrb glede potrebe po več deset tisoč delavcih za prihajajočo sezono.
“Uradne ocene kažejo potrebo po 20.000 delavcih, osebno pa verjamem, da jih bo letos potrebnih več kot 35.000,” je dejal Janković.
Specifične vloge, kot so natakarji, barmani in receptorji, na Hrvaškem prinašajo višje plače. Predsednik Sindikata trgovine, turizma, gostinstva in storitvenih dejavnosti Republike Srpske, Goran Savanović, pojasnjuje, da so plače na Hrvaškem za osemurni delovnik med 100 in 150 odstotkov višje od njihovih v Srbiji ali Črni gori.
Zakaj Hrvaška privlači delavce?
Na Hrvaškem sezonski delavci lahko zaslužijo bistveno več, z napitninami pa dosežejo tudi do 4000 evrov mesečno, kar je neprimerljivo z drugimi državami v regiji. Lani je Hrvaška izdala 206.000 delovnih dovoljenj za tuje delavce, med njimi kar 28.000 za državljane Srbije. To jasno kaže na privlačnost hrvaškega trga dela.
Glede na trenutno stanje je Hrvaška postala magnet za sezonske delavce, ki iščejo boljše priložnosti in višje zaslužke. Takšna dinamika na trgu dela odpira vprašanja o prihodnjih trendih zaposlovanja in konkurenčnosti v regiji.
Srbski delavci med poletjem množično izbirajo Hrvaško za sezonsko delo zaradi visokih zaslužkov in ugodnih pogojev. To je priložnost, ki jo mnogi izkoriščajo za izboljšanje svoje finančne situacije.
Spletno uredništvo Dolenjske novice