Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sredo sredi aprila dalo v javno obravnavo novelo zakona o socialnem varstvu, ki obljublja pomembne spremembe na področju deinstitucionalizacije. Z novim zakonom želijo omogočiti širitev projekta, ki bo uporabnikom zagotavljal večjo stabilnost in podporo za samostojno življenje v skupnosti.
Novela zakona, ki je bila predstavljena v sredo, je odgovor na dolgoletne težave z obstoječo zakonodajo, kar je pokazal primer dveh stanovanjskih skupnosti na Goriškem. Gradbeni inšpektor je konec lanskega leta odredil izselitev varovancev iz stanovanjskega objekta, saj je menil, da gre za obliko institucionalnega varstva, ki se ne bi smelo izvajati v stanovanjskih objektih. Odločba je bila januarja razveljavljena, kar je opozorilo na potrebo po sistemskih spremembah.
Direktor Doma na Krasu, Goran Blaško, je že v začetku leta opozoril na sistemske napake in izrazil upanje, da bo novela zakona končno prinesla potrebne spremembe.
“Pozdravljamo odločitev, da se je končno zgodila priprava novele zakona. Zapletov niti ne pričakujemo, ker je zadeva široko usklajena. Je pa res, da na dosedanje izkušnje vedno pričakujemo nepričakovano,” je dejal Blaško.
Oskrba v skupnosti: Nova kategorija obravnave
Novela zakona uvaja novo kategorijo obravnave, imenovano “oskrba v skupnosti”, ki bo omogočila jasno ločitev med bivanjem in podporo. Uporabniki bodo lahko podpisali ločene pogodbe za bivanje in prejemanje storitev, kar bo omogočalo večjo fleksibilnost in prilagajanje potrebam posameznikov.
Minister za solidarno prihodnost, Simon Maljevac, je poudaril, da bodo stanovanjske skupine delovale kot pravi domovi, kjer bodo ljudje dobili potrebno podporo.
“Stanovanjske skupine niso ustanove – to so domovi. Tako kot vsak izmed nas živi doma, tudi ti ljudje potrebujejo svoj dom – običajno stanovanje ali hišo – kjer dobijo podporo, ki je prilagojena njihovim potrebam,” je dejal Maljevac.
Širitev storitev v skupnosti
Na ministrstvu so pojasnili, da bo podpora v skupnosti vključevala pomoč pri vsakdanjih opravilih, osebni skrbi, vključevanju v okolje ter pomembne nove elemente, kot sta podpora pri preselitvi iz institucije in preprečevanje ponovne institucionalizacije. “Na ta način bo omogočeno, da bodo uporabniki živeli v skupnosti, ne da bi jih obravnavali kot osebe, umaknjene iz družbe, nameščene v institucije,” so dodali na ministrstvu.
Podporo v skupnosti bodo lahko izvajale tako javne kot nevladne organizacije, vključno z osebami, ki živijo v zasebnih ali neprofitnih nastanitvah. To bo omogočilo večjo svobodo in avtonomijo ter zmanjšalo odvisnost od strogih pravil institucionalnega življenja.
Minister Maljevac je izrazil prepričanje, da bo novela zakona sprejeta še pred poletjem, kar bo omogočilo pravočasno uveljavitev sprememb, ki bodo izboljšale kakovost življenja uporabnikov socialnovarstvenih storitev.
Spletno uredništvo Naša Dolenjska