Vatikan je na današnji dan sporočil, da je v starosti 89 let preminil papež Frančišek, ki je bil na čelu Rimskokatoliške cerkve celih 12 let. Frančišek, prvi jezuit in Južnoameričan, ki je zasedel ta položaj, je umrl po dolgotrajnih zdravstvenih težavah. Novico o njegovi smrti je v videosporočilu potrdil Vatikan.

Papež Frančišek je v zadnjih mesecih trpel za resnimi zdravstvenimi težavami. V februarju 2025 je bil zaradi bronhitisa sprejet v rimsko bolnišnico Gemelli, kjer so mu diagnosticirali pljučnico na obeh pljučnih krilih. Zdravljenje je bilo dolgotrajno, in medtem ko se je stanje izboljševalo, je papež vse manj sodeloval v javnem življenju.

Pozdrav vernikom na velikonočno nedeljo

Kljub zdravstvenim težavam se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra, kjer je pozdravil vernike in jim podelil velikonočni blagoslov. Kljub vidni utrujenosti je še vedno poskušal biti blizu ljudem, kar je pokazal z vožnjo v papamobilu.

Zgodnje življenje in vzpon v cerkveni hierarhiji

Jorge Mario Bergoglio, ki je kasneje postal papež Frančišek, se je rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu. Bil je najstarejši izmed petih otrok italijanskih priseljencev. Po končani srednji tehnični šoli se je podal na pot duhovništva in se pridružil jezuitom. Njegova pot ga je vodila do nadškofovskega položaja v Buenos Airesu leta 1998, nato pa je leta 2001 postal kardinal.

Izvolitev za papeža in njegova vizija

Frančišek je bil izvoljen za papeža 13. marca 2013, po presenetljivem odstopu Benedikta XVI. Njegova izvolitev je bila hitra, kar je presenetilo mnoge, vključno s kardinalom Francem Rodetom, ki je komentiral, da je bil konklave eden najkrajših v zgodovini.

Izbral si je ime po Frančišku Asiškem, kar je simboliziralo njegovo predanost revnim in njegovo vizijo “revne Cerkve za revne”. Njegove prve besede kot papeža so bile usmerjene v duhovno prenovo Cerkve, saj je opozoril, da brez tega lahko Cerkev postane le še ena dobrodelna organizacija.

Zagovornik preprostega življenja

Znano je, da je papež Frančišek živel skromno. Nikoli ni prebival v papeških apartmajih, temveč v gostišču Domus Sanctae Marthae. Pogosto je uporabljal javni prevoz in si sam pripravljal obroke. Njegova skromnost in odprtost sta ga približala ljudem po vsem svetu.

“Dragi bratje in sestre, z veliko žalostjo sporočam, da je umrl naš sveti oče Frančišek. Njegovo celotno življenje je bilo posvečeno služenju Gospodu in njegovi cerkvi,” je dejal kardinal Kevin Farrell.

Zapustil je bogato dediščino

Papež Frančišek je bil znan po svojih zmerno liberalnih vrednotah in podpori socialne pravičnosti. Bil je glas mnogih zatiranih in si je prizadeval za enakost med narodi ter za bogatejšo duhovno prenovo Cerkve.

Frančišek je za seboj pustil globoko sled v zgodovini Cerkve, saj je bil pionir v mnogih pogledih in je odprl vrata mnogim spremembam, ki bodo še dolgo odmevale.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice