V prelomnem odkritju so znanstveniki z univerze v Cambridgeu na planetu K2-18b, ki je od Zemlje oddaljen 124 svetlobnih let, identificirali kemične sledi, ki bi lahko nakazovale prisotnost življenja zunaj našega sončnega sistema. Odkritje je rezultat analize z Nasinim teleskopom James Webb.

Odkritje na planetu K2-18b

Sledovi dimetil sulfida in dimetil disulfida, ki so jih našli v atmosferi planeta K2-18b, so na Zemlji povezani s preprostimi organizmi, kot so morski fitoplankton in bakterije. Čeprav je to najmočnejši dokaz do zdaj, znanstveniki opozarjajo, da so potrebne nadaljnje raziskave za potrditev teh ugotovitev. Vodja raziskave Nikku Madhusudhan je izrazil upanje, da bodo lahko v prihodnjih letih pridobili še trdnejše dokaze.

“To je največji namig, da bi lahko zunaj našega sončnega sistema obstajalo življenje. Realno bi lahko te dokaze potrdili v letu ali dveh,” je dejal Madhusudhan.

Planet K2-18b in njegovo potencialno življenje

Planet K2-18b, ki je dvainpolkrat večji od Zemlje in se nahaja v ozvezdju Leva, je že leta 2019 pritegnil pozornost znanstvenikov, ko so z vesoljskim teleskopom Hubble zaznali vodno paro v njegovem ozračju. Takrat je bil razglašen za “najprimernejši planet za življenje” zunaj našega sončnega sistema.

Možnosti za življenje

Teleskop James Webb, ki je še zmogljivejši, je omogočil natančno analizo kemične sestave planeta na podlagi svetlobe, ki jo oddaja njegovo majhno rdeče sonce. Madhusudhan je bil presenečen nad količino plina, ki so ga zaznali v atmosferi.

“Količina plina v atmosferi je bila tisočkrat večja od tiste na Zemlji. Če lahko potegnemo vzporednice z našim planetom, lahko sklepamo, da planet K2-18b prekipeva od življenja,” je pojasnil Madhusudhan.

Omejitve in prihodnji koraki

Neodvisna raziskovalka Catherine Heymans opozarja, da tudi če bi potrdili obstoj omenjenih plinov, je še vedno treba ugotoviti njihov izvor. Na Zemlji te pline proizvajajo mikroorganizmi, toda v vesolju obstaja še veliko neznank, vključno z morebitno geološko aktivnostjo planeta, ki bi lahko proizvajala te molekule.

Nicolas Wogan iz Nasinega raziskovalnega središča pa meni, da je K2-18b morda plinski velikan brez trdnih tal, kar bi lahko zapletlo interpretacijo teh odkritij.

Če bodo znanstveniki uspeli potrditi življenje na tem planetu, bi to lahko pomenilo, da življenje obstaja tudi drugod v galaksiji, kar bi imelo daljnosežne posledice za naše razumevanje vesolja.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj