V luči nedavne plačne reforme v slovenskem zdravstvu, ki je začela veljati aprila 2025, se pojavlja vprašanje, kako bo zmanjšanje finančnih sredstev vplivalo na oskrbo bolnikov. Reforma, ki je zasnovana za izboljšanje dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev, je povzročila zmanjšanje proračuna za širitve in inovacije v javnem zdravstvu. Spremembe so že v veljavi, vendar se pojavljajo skrbi glede njihovega vpliva na paciente.

Generalna direktorica direktorata za dostopnost in ekonomiko na Ministrstvu za zdravje, Vlasta Mežek, pojasnjuje, da bo zaradi plačne reforme zdravstvena blagajna letno prikrajšana za približno 200 milijonov evrov. Kljub temu bodo za določene spremembe na voljo dodatnih 100 milijonov evrov.

“Zaradi plačne reforme je manevrskega prostora bistveno manj,”

je poudarila Mežkova, ki obenem opozarja na potrebo po dodatnem spodbujanju prvih pregledov pacientov.

Poudarek na prvih pregledih in dostopnosti

Smernice nove zdravstvene politike so bile predstavljene z namenom pospešitve dostopnosti do zdravstvenih storitev. Vlasta Mežek dodaja, da bodo izvajalci zdravstvenih storitev motivirani k večjemu številu programov, kar bo pripomoglo k hitrejši obravnavi bolnikov. V zdravstveni politiki je poudarek na ortopediji, gastroenterologiji, radiologiji in oftalmologiji, kjer bodo stopnje nujnosti določale razvrščanje pacientov na čakalnih seznamih. Pri tem je pomembno, da zdravniki še vedno sami ocenjujejo nujnost pacientovega stanja.

Usklajevanje z izvajalci in Zavodom za zdravstveno zavarovanje

Da bodo izvajalci zdravstvenih storitev ter Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pripravljeni na spremembe, je ministrstvo pohitelo s predstavitvijo smernic. Izvajalci bodo imeli dovolj časa za usklajevanje in dogovore glede novega režima financiranja. Spomnimo, da je vlada v zadnjih letih finančne okvire zdravstva določala z uredbami.

V prihodnje bo ključno, kako bo reforma vplivala na dejansko dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Plačna reforma prinaša nove izzive, a tudi priložnosti za preoblikovanje slovenskega zdravstvenega sistema. Vprašanje ostaja, kako bodo te spremembe vplivale na paciente, ki jih skrbi predvsem hitrost in dostopnost obravnave.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj