Z jutrišnjim dnem, 8. aprila 2025, bodo v Sloveniji začele veljati nove cene naftnih derivatov, ki bodo zaradi praznikov veljale do vključno 22. aprila.

Najvišje dovoljene cene bencina, dizla in kurilnega olja bodo ostale nespremenjene, in sicer bodo znašale 1,495 evra za liter bencina, 1,524 evra za liter dizla in 1,114 evra za liter kurilnega olja. Vlada se je odločila ohraniti trenutne trošarine, ki znašajo 0,49693 evra za liter bencina, 0,45878 evra za liter dizla in 0,19522 evra za liter kurilnega olja.

Podrobnosti o spremembah cen

Po polnoči se bodo na servisih zunaj avtocest in hitrih cest cene nekoliko zvišale. Liter 95-oktanskega bencina bo dražji za 2,7 centa, kar pomeni, da bo nova cena znašala 1,495 evra. Prav tako bo cena dizelskega goriva narasla za 1,1 centa na 1,524 evra, medtem ko bo cena kurilnega olja višja za 0,9 centa, kar bo skupno zneslo 1,114 evra za liter. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo, da vlada ni spreminjala trošarin.

Metodologija izračuna cen in primerjava s Hrvaško

V prihodnje se bodo cene naftnih derivatov izračunavale na podlagi metodologije, ki upošteva gibanje cen na svetovnem trgu in tečaj dolar-evro. Modelske cene se določajo na osnovi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Na avtocestnem križu se cene oblikujejo brez vladne regulacije.

Podobne spremembe bodo doletele tudi Hrvaško. Tam se bo cena 95-oktanskega bencina zvišala za tri cente na 1,47 evra za liter, medtem ko se bo dizelsko gorivo podražilo za cent na 1,36 evra za liter. Cena modrega dizla, ki se uporablja v kmetijstvu, bo prav tako višja za cent in bo znašala 0,75 evra za liter. Tudi te cene bodo veljale naslednjih 14 dni.

Zakaj je regulacija cen pomembna?

Ministrstvo ocenjuje, da bi brez vladne regulacije cene bencina narasle na okoli 1,575 evra, dizelskega goriva na 1,605 evra, kurilnega olja pa na 1,217 evra za liter. Regulacija cen je zato ključna za ohranjanje stabilnosti in preprečevanje prekomernih nihanj na trgu, kar bi lahko imelo negativne posledice za potrošnike in gospodarstvo.

Čeprav so trenutne cene regulirane, se bodo v prihodnosti še vedno spreminjale glede na svetovne trende in valutne tečaje, kar je pomembno za dolgoročno stabilnost in predvidljivost trga naftnih derivatov.

V naslednjih dneh bodo uporabniki goriv v Sloveniji in na Hrvaškem občutili rahlo povišanje cen, vendar bo vladna regulacija zagotovila, da bodo te cene ostale v sprejemljivih okvirih. Ključno je, da potrošniki ostanejo informirani o spremembah in se ustrezno pripravijo na prihajajoče obdobje.

Tags: naftni derivati, cene goriva, Slovenija, Hrvaška, regulacija cen, trošarine

Spletno uredništvo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj